Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velká a malá plemena

11. 9. 2007

 

Obrazek

Každý kůň, který je v kohoutku vyšší než 148 cm, patří do skupiny velkých plemen, kůň menší přísluší k malým plemenům neboli poníkům.


 

ObrazekTeplokrevníci: jsou vhodní zvláště k ježdění a tahání lehkých vozů. Existují velcí a malí, lehcí a těžcí teplokrevníci.

V kohoutku měří zhruba mezi 156 a 180 cm. Vynikající předpoklady mají teplokrevníci pro drezuru a skokové ježdění. Lze je však využívat i pro další jezdecké styly. 

ObrazekTeplokrevníkům malého vzrůstu se říká jezdecký pony. Původně byli chováni jako jezdečtí koně pro děti, ale ti větší z nich unesou i dospělého a jsou velmi oblíbení mezi rekreačními jezdci. Musí však mít odpovídající stavbu těla a kostry. Větší zatížení snesou jen při dostatečně pevné kostře. Robustní plemeno poníků, jako je islandský kůň nebo hafling, proto většinou unesou větší váhu než jezdečtí poníci. 

ObrazekVětšina plnokrevných koní patří k velkým plemenům, z nichž angličtí plnokrevníci, klusáci a achaltekinští koně dosahují zhruba stejné výšky jako teplokrevníci.

ObrazekChladnokrevníci: jsou to koně používaní převážně k tahu. Nejsou vhodní např. na parkur či dostihy. Jsou robustnější a poměrně větší.