Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco málo o Jamesu Herriotovi

4. 8. 2007

 

James Herriot
Spisovatel, veterinář
Datum narození: 03.10.1916  
Datum úmrtí: 23.02.1995
Místo narození: Roker-Sunderland, Durham, Anglie 
Místo úmrtí: Severní Yorkshire, Anglie
Znamení: váhy

James Herriot, vlastním jménem James Alfred Wight, byl britský veterinář a prozaik, autor zábavných vyprávění ze života zvěrolékaře.

 James Heriot, přáteli zvaný Alf, se narodil ve městě Roken. Krátce po jeho narození se rodina přestěhovala do Skotska, do Glasgova. Zde se ve věku 23 let stal veterinářem.
Po ukončení studií v roce 1940 se James Herriot odstěhoval do Yorkshiru, kde vykonával zvěrolékařskou praxi. Léčil hospodářská zvířata, ale i řadu psů a koček, což byl pro něj oddych od velkých zvířat.
Za 2. světové války sloužil Herriot v Britském královském letectvu. Jeho syn pokračoval v rodinné tradici, stal se veterinářem, dcera je lékařkou.
James Herrion napsal sérii knih, ve kterých zvěčnil mnoho komických příhod ze své veterinární praxe. Jeho knihy byly velice populární nejen ve Velké Británii a USA, ale byly přeloženy do mnoha jazyků a dočkaly se i filmového zpracování a devadesátidílného seriálu, v němž hrál Herriota Christoper Timoty.

Díla - české překlady:

Zvěrolékař na blatech - 1970, prvotina
To by se zvěrolékaři stát nemělo - 1972
Když se zvěrolékař ožení - 1973
Zvěrolékař v chomoutu - 1975

Zvěrolékař mezi nebem a zemí - svazek dvou děl: Zvěrolékař jde do boje - 1976, Zvěrolékař v povětří - 1977, příhody ze služby u Brtitského královského letectva

 
Zvěrolékař a jeho přátelé - 1992
Zvěrolékař a psí historky
Zvěrolékař a kočičí historky

Dále vyšlo mnoho knih, v nichž byly znovu zobrazeny některé Herriotovy povídky, jako např.: Moje nejmilejší psí historky, Moje nejmilejší kočičí historky a další ...

Obrazek