Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soutěže a soutěžní disciplíny

12. 9. 2007

 

Drezurní a skokové soutěže

Vypisují se pro různé výkonnostní třídy. Existuje třída nováčků, třída začátečníků, třída označována jako lehká. Do středně těžké třídy se propracuje již jen málo jezdců a koní, a kdo uspěje v soutěžích nejobtížnější třídy, může směle na olympiádu. Ve westernovém sportu neexistují skokové zkoušky, spíš úlohy, které odpovídají drezuře. Nejdůležitějšími disciplínami je reining, pleasure a trail.

 

Reining je drezurní zkouška, při níž se na rozdíl od konvenčních zkoušek jezdí jenObrazek v kroku a ve cvalu a která obsahuje velice obtížné prvky, jako je např. letmý přeskok ve cvalu. Patří sem i rollback, rychlá otočka kolem zadní nohy, a spin, při němž se kůň vícekrát otočí kolem zadní nohy.
 

Při pleasure jde o to, aby jezdec s koněm předvedl v obzvláště klidném a uvolněnémObrazek provedení všechny chody.


Trail je zkouška dovednosti při zdolávání různých překážek.ObrazekObrazek

 

Horsemanship je disciplína, která v sobě spojuje prvky reiningu a pleasure.Obrazek


Kromě těchto zkoušek se v rámci westernového ježdění pracuje i s dobytkem. PřiObrazek cuttingu má jezdec s koněm za úkol oddělit od stáda jedno dobytče, při working cowhorse musí dobytče přimět, aby běhalo v určitých drahách.

Obrazek


Barrel racekůň musí co nejrychleji oběhnout tři sudy, které jsou rozestavěnyObrazek v trojúhelníku.

Obrazek

Freestyle riding - je to spíše show než soutěž, přestože se určuje konečné pořadí podle daných pravidel.
Každý účastník předvede v časovém limitu vlastní úlohu obsahující předepsané reiningové prvky. K úloze je hudební doprovod (který si soutěžící dodá), aObrazek předvedená úloha by měla být s hudbou sladěna.  Soutěž se jede v kostýmu odpovídajícímu hudbě a "příběhu", který jezdec předvádí.
Jezdci často využívají toho, že nejsou vázáni na povinné uzdění, a předvádějí reiningové prvky zcela bez uzdění, s volnýma rukama gestikulují a rozvíjejí děj.
Rozhodčí hodnotí nejen čistotu a kvalitu provedení reiningových prvků, ale také sehranost úlohy s hudbou a "umělecký dojem" z předvedené scénky. 

Pole bending - také patří mezi rodeové soutěže. Je to soutěž na čas.
Kůň jede kolem řady šesti tyčí (vzdálenost mezi tyčemi je 6,36 m), kolem poslední se otočí a kličkuje mezi nimi zpět, kolem poslední se opět otočí a kličkuje na druhouObrazek stranu. Od poslední tyče se vrací na startovní/cílovou čáru zase podél řady.
Shození tyče se penalizuje pěti sekundami, taktéž ztráta přilby či klobouku.Obrazek

Team penning - patří také mezi rodeové disciplíny.
Jde o soutěž s dobytkem. Aréna je rozdělena na dvě poloviny. V jedné části je dobytek, ve druhé je ohrádka o rozměrech 5 x 5 m.
Soutěže se účastní tři jezdci, kteří mají za úkol zahnat v časovém limitu 2,5 minutyObrazek vybrané tři kusy dobytka do ohrádky. Soutěžící mohou ukončit měření času i tehdy, mají-li v ohrádce méně kusů dobytka. V tom případě se ale nakonec umístí až za těmi, kterým se podařilo zahnat více kusů.
Soutěž má v pravidlech tu výjimku, že pád jezdce nebo koně neznamená automaticky diskvalifikaci týmu, jak je tomu v ostatních soutěžích. 

Halter (showmanship) - tato soutěž je pouze pro třídu mládež (do 18 let) a třídu amatér (jednoduše řečeno neprofesionál, který soutěží s jedním vlastním koněm a netrénuje nikoho ani ničího koně za peníze).
Kůň zde slouží jen jako rekvizita, posuzuje se pouze předvádějící osoba, jejímžObrazek úkolem je předvést rozhodčímu na požadované úloze vypucovaného a nablýskaného koně na ohlávce. V úloze může být krok, klus, zastavení, couvání a obrat vpravo kolem vnitřní zadní nohy. Dále se kůň postaví, aby si jej mohl rozhodčí prohlédnout.
Pohyb předvádějícího, jeho chování a postavení během provádění úlohy je striktně předepsáno.
Soutěž se hodnotí body od 0 do 20.