Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krok

základním a nejméně namáhavým pohybem koně je krok (rychlost 7 – 8 km/h), slyšíme při něm čtyři údery kopyt v pravidelných intervalech, jde tedy o chod čtyřdobý.

 1. Základní – silueta koně je kratší, šíji má kůň zvednutou a krk natažený, stopy zadních kopyt nekryjí stopy kopyt předních.
 2. Pracovní – je to druh kroku mezi základním a středním při němž je kůňObrazek v kontaktu s jezdcem prostřednictvím otěží a rovnováhy, rovnoměrně se pohybuje kupředu.
 3. Střední – postoj koně je mírně prodloužený, zvíře je v nenásilném kontaktu s jezdcovou rukou, kroky jsou delší.
 4. Prodloužený – při tomto druhu kroku dochází k maximálnímu vykročení koně, je to pohyb rytmický, hlava s šíjí zůstává volná, silueta koně je prodloužená, stopy zadních kopyt značně překračují stopy předních.

Klus

druhý základní, středně rychlý chod (rychlost asi 15 km/h)

 1. Základní – dosahuje se rychlosti kolem 200 metrů za minutu, silueta koně je zvednutá, záď podsunutá. Vykročení nesměřuje do šířky, stopy zadních nohou došlapují do stop nohou předních, je však efektní a dost vysoké.
 2. Pracovní – je to normální klus vycházejí z klusu základního, dochází u nějObrazek k širšímu vykročení. Fáze letu dosahují střední délky, stopy zadních kopyt došlapují do stop nohou předních.
 3. Střední – kůň vyvine rychlost kolem 250 m za minutu, krok je delší, stopy předních kopyt jsou překryty stopami kopyt zadních nebo je trochu překračují.Kůň sklání hlavu a šíji, mírně se mu prodlužuje silueta.
 4. Prodloužený – stopy zadních kopyt překračují stopy kopyt předních, kůň vykračuje maximálně zeširoka, fáze letu je nejdelší a tím pádem viditelná. Záď koně pracuje intenzivně, díky tomu se přední noha zcela natahuje a dělá daleký výkrok.


Cval

nejrychlejší a nejpůsobivější, ale za to nejnamáhavější chod koně, je cval – série skoků, ke kterým se končetiny odrážejí na tři doby.

 1. Sebraný – hlava je postavena skoro kolmo, skoky (foulée) cvalu jsou krátké,Obrazek rychlost se pohybuje kolem 225 metrů za minutu, silueta koně je vztyčená.
 2. Pracovní – je to cval praktický, volnější než cval sebraný, skoky cvalu jsou delší, šíje koně trochu spuštěná, rychlost se pohybuje kolem 250 metrů za minutu.
 3. Střední – je to volný, rytmický cval, hlava je mírně před kolmicí, skoky jsou delší, šíje lehce protažená. Rychlost se pohybuje kolem 300 metrů za minutu.
 4. Prodloužený – u tohoto cvalu jsou skoky dlouhé a mají rovnoměrné tempo. Těžiště koně se přesunuje mírně kupředu. Záď koně je aktivní, rychlost tu dosahuje kolem 400 metrů za minutu.

 

Trysk – je to nejrychlejší cval, jaký může kůň vyvinout. Při něm lze už jasně rozpoznat čtyři fáze. Nedá se tu už mluvit o žádném sebrání. Kůň přemisťuje své těžiště kupředu, záď vykonává obrovskou práci, protože žene tělo maximálně kupředu. Rychlost je 600 metrů za minutu (každý kůň má své individuální vlastnosti).