Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krmivo a napájení

25. 9. 2007


Jadrné krmivo:

Oves – používá se pro krmení koně nejčastěji, posiluje ho a pomáhá získat kondici. Ke krmení nesmíme použít čerstvě sklizený oves, lze ho použít teprve až po 5 nebo 6 týdnech. Oves musí být „plný“, čistý (můžeme ho prosít), bez zápachu.

Ječmen – ječmen se používá jako doplňkové krmivo. Je to krmení hodnotné, spíše však vhodné pro pracovní koně. Zrno je velice tvrdé, bobtnavé a je nutno je sešrotovat nebo uvařit. Průměrná dávka se pohybuje kolem 3,5 kg denně. Jako doplněk může být podáván jako šrot (strojově drcené zrno) např. v poměru 1:3 s ovšem.

Kukuřice – je to krmení energeticky vydatné, s vysokým obsahem tuku, proto když používáme ke krmení pouze kukuřici, kůň se potí a má slabší kondici. Používá se spíše jako součást šrotu podobně jako ječmen.

Lněné semínko – podobně jako u lidí, tak i u koně lněné semínko ovlivňuje trávení. Může se podávat uvařené nebo sešrotované (0,5 – 0,7 kg na koně). Lněné semínko je důležitá součást tzv. masku, který se připravuje tak, že zalijeme horkým lněným semínkem dávku obsa s pšeničnými otrubami a necháme dvě až čtyři hodiny zapařit. Po promíchání se mask koním podává „na teplo“. Je to výživné krmivo a je určeno pro sportovní koně, pro koně těžce pracující a kojící klisny.

Pšeničné otruby – je to významný energetický a dobře stravitelný zdroj. Podáváme je zvlhčené teplou vodou, suché mohou způsobit koliku. Jaderné krmivo je možno mísit s řezankou ze žitné slámy, nařezané kousky jsou dva až tři cm dlouhé: to totiž nutí koně dokonaleji žvýkat a umožňuje to peristaltiku střev. V zahraničí se pro koně běžně vyrábějí nejrůznější krmiva s pestrým složením a určením, některá jsou určena pro závodní koně nebo rekreační koně. Tato krmiva mohou být granulované, briketované nebo lisované. 

Objemové krmivo suché:

Seno – je základní krmivo pro koně. Nesmíme ovšem podávat seno, které není dobře vyschlé: po posečení musí ležet 6 – 7 týdnů. Pro koně je nejlepší seno tvrdé z dobře dozrálých rostlin, které příjemně voní, má světlezelenou barvu, není plesnivé nebo zapařené a obsahuje převážně rostliny motýlokvěté. Denní dávka pro jednoho koně činí v zimě 5 – 8 kg, pro koně těžké dokonce až 12 kg. V létě, když koně dostávají zelené krmivo, seno dostávají v menším množství. Sušené zelené krmení je krmením velice hodnotným, které po namčení (kdy nabobtná) se podává nejčastěji s ovšem, obvykle v poměru 1:2.

Sláma – má malou výživnou hodnotu, obsahuje však vlákninu potřebnou pro dobré trávení. K podestýlce se nejčastěji používá sláma žitná a pšeničná. Denní dávka musí odpovídat takovému množství, aby kůň měl v boxu sucho (při každodenním podestýlání asi 6 – 7 kg). 

Objemové krmivo čerstvé:

Zelené krmení – je to velice hodnotné přírodní krmivo. Pro sportovní koně se velké množství zeleného krmení příliš nedoporučuje, protože způsobuje těžkopádnost. Jestliže máme k dispozici travnatý výběh, kůň v něm musí být aspoň 2 – 3 hod denně. Zelené krmení je třeba koni dávat bezprostředně po nasekání, nesmí se zapařit. Pastviny jsou velmi užitečné, protože jsou koně na nich v přirozených podmínkách a relaxují rychleji, než když stojí v boxu. Pastvina musí však být patřičně rozlehlá a bezpečná (rovná bez kamení, s dobrou a vysokou ohradou atd.).

Okopaniny – nejčastěji koním dáváme mrkev, a to pět až 10 kg denně, když ji předtím pořádně omyjeme a odstraníme nahnilé části. Kůň nesmí dostat okopaniny namrzlé a neočištěné. Mrkev obsahuje značné množství vitamínu C a provitamínu A. Pokud jde o řepu, pak nejlepší je cukrovka a krmná řepa. Denní dávka má činit 5 – 10 kg. Koním sportovním ji však vůbec nedáváme, může totiž způsobit průjem. Brambory jsou krmením s vysokým energetickým obsahem, jsou značně výživné. Je třeba je koni podávat spařené, jsou-li syrové, pak je musíme rozdrtit jako součást pro zpestření krmení (1 – 2 kg). 

Napájení

Kůň musí mít neustále přístup k vodě (automatické napájedlo nebo vědro s vodou v boxu). Musíme také vědět, že nesmíme napájet koně zpoceného, bezprostředně po výkonu, toto platí především za horka.